Hırsız Alarm Sistemleri

Gelişen güvenlik teknolojileri ile birlikte son zamanlarda en çok tercih edilen güvenlik sistemlerinden olmayı başarmıştır. Hırsız alarm sistemlerinin bu kadar çok tercih edilmesinin temel nedeni güvenlik açığı olmamasından dolayı dışarıdan gelebilecek tüm olumsuzlukların neredeyse %100 önüne geçmektedir. Sistemin bu kadar başarılı olmasının nedenlerinin arkasında;

Elektrik Kesintilerinden Etkilenmiyor Olmasıdır

Elektrik kesintilerinden etkilenmemesinin nedeni sistemin tüm parçalarında yedek bataryaların olmasıdır. Yedek bu bataryalar ana merkezde akü olarak, dış sirende ise biraz daha küçük batarya şeklindedir. Enerji kayıplarında sistem direkt olarak bu batarya ve akülerden beslenerek sistemin kapalı duruma geçmesinin direkt olarak önüne geçmektedir.

Hırsız Alarm Sistemi Alarm Sinyal Takip Merkezi İle Takibi

Hırsız alarm sistemlerinin üzerinde bulunan dahili telefon arama modülleri ya da sonradan eklenebilen TCP-IP kartları ve GPS modülleri ile alarm takip merkezleri ile 7/24 haberleşme halindedir. Alarm alınması durumunda direkt olarak polis ya da duman alınması halinde direkt olarak itfaiye yönlendirebilmektedir. Bu da güvenliğinizin her açıdan maksimum seviyede kalmasına yardımcı olmaktadır.

Hırsız Alarm Sistemlerinin Kullanım Kolaylığı

Hırsız alarm sistemleri kullanımı çok kolay olan güvenlik sistemi çeşididir. Sistemi kullanmak için dört haneli şifrenizi yazmanız kurmak için de çözmek içinde yeterli olacaktır. Alarm sisteminize uzaktan kumanda da ilave edebilirsiniz. Alarm kumandası kullanmanız halinde ise sadece iki düğme ile alarm sisteminizi çözüp tekrar kurabilirsiniz,artık cep telefonları uygulamaları ile de kurulum yapılmaktadır.

Hırsızlar Alarm Sistemlerinin Nasıl Çalıştığını En Az Bizim Kadar İyi Biliyorlar!!!

Evinizdeki ya da iş yerinizdeki alarm sistemlerinin nasıl çalıştığını dışarıdan gelebilecek kötü niyetli hırsız ya da kimseler hepimizden iyi biliyor. Sistemde hiçbir açık olmadığını bildiklerinden alarm sistemi olan yere yaklaşmadan direkt uzaklaşmayı tercih ederler. Çünkü biliyorlar ki, elektrik kesilse de sistem çalışacak, Sinyal kesici cihazla gelinse direkt olarak alarm takip merkezine alarm düşecek. Ya da dışarıdan ses çıkmasın diye siren kablosunu kesse alarm takip merkezine gene sinyal düşecek ve direkt olarak polis gelecek.

Kablosuz Alarm Sistemleri

Kablosuz alarm sistemleri, adı üzerinde kablosuzdur fakat burada kablosuz derken sistemin komple kablosuz olduğu anlamına gelmiyor, bu tür sistemlerde yalnızca kumanda, dedektör ve kontaklar kablosuzdur ki esasında alarm sistemlerinde kabloyu gösteren ve en çok kablo kullanan bu dedektörlerdir.

Kablosuz Alarm Sistemleri, kablo çekilmesi gereken yerler, panele 220V verilirken, panele telefon hattı girerken birde panelden sirene kablo çekmeliyiz, sirenlerinde kablosuzları var fakat önermiyoruz. Birincisi çok pahalı ikincisi de zaten siren kablosuz dahi olsa ona 220V enerji çekilmesi gerekli, o kadar 220 çekene kadar panelden bir kablo çekerim elektrikte tetikte aynı kablodan gitmiş olur.

Kablosuz alarm sistemlerin, dediğimiz gibi kumanda, dedektör ve manyetik kontaklar kablosuzdur. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu alarm panellerinde yada dedektörlerin üzerinde pil göstergelerinin olmasıdır. Gösterge olmayan ya da sinyal vermeyen alarm sistemlerini kesinlikle tercih etmeyiniz. Pilleri sürekli olarak kontrol edemezsiniz. Bazı markalarda bu gösterge var iken bazı markalarda yoktur. Bu dedektörlerin üzerindeki piller ortalama ikişer sene gitmektedir. Birinin pili azaldığında komple sistemde bulunan tüm pilleri, panel aküsü ve siren aküsü ile birlikte değiştirmenizi öneririm. Ortalama iki senede bir yapacağınız bu işlemle alarm sisteminizi daha verimli halde kullanabilirsiniz. Kablosuz alarm sistemlerinde en iyi markaların başında Jablotron ve DSC gelmektedir. Fakat bu iki markanın fiyatlarının diğer alarm markalarına göre çok yüksek olmasından dolayı bir çok ucuz marka türemiştir.

Kablolu alarm sistemlerinde ise tek fark, kumanda, dedektör ve manyetik kontaklara kablo çekilmesi ve bölge tanımlamalarıdır. Önümüzdeki üç beş sene içinde kablosuz sistemlerin fiyatları ucuzladıkça kablolu sistemler artık kullanılmayacak duruma gelecektir.

Alarm Paneli ve keypad nedir?

Alarm sistemi alarm paneli ve giriş paneli aracılığı ile kullanıcı tarafından şifre veya kumandayla kurulum yapılabilir ve kapatılabilir. Detektörler ve manyetik kontak gibi alarm malzemeleri içeri girişlerde paneli bilgi verir alarm paneli bu durumda sireni çalıştırır izleme merkezine bağlıysa haber alma merkezine bilgi verir. Keypad alarm sistemini kullanıcının berlirlediği şifre veya şifreler ile açıp kapatmaya ve aynı zamanda kontrol etmeye yarar ve kısayol tuşları aracılığı ile haber alma merkezine sinyal gönderir ambulans itfaiye ve polis gönderilmesini sağlayan özel fonksiyonlara da sahiptir. Alarm paneli ve keypad alarm sisteminde olması gerekmektedir.

Hareket Detektörü nedir?

Hareket Detektörleri alarm sistemi kurulu olduğu andan itibaren ortamda ki hareketleri algılayarak alarm paneline sinyal gönderen cihazlardır. Bir diğer isimleri ile göz veya pır de denilmektedir. Hareket detektörleri evlerde veya iş yerlerinden hayvan algılamayan yani evinizde veya iş yerinizde küçük dostlarınız var ise pır onu görmeyecektir ve alarm çalmayacaktır hareket detektörlerinin sadece iş ortam için değil dış ortam için olanları da vardır perde gibi düz hattı görebilir veya geniş alanı görebilir insanı algılayabilir. Kablolu veya kablosuz olarak ikiye ayrılır.

Manyetik Kontak nedir?

Manyetik kontak dış veya iç ortama açılabilen kapı pencerelere gibi sürgülü yerlere uygulanabilir pencere veya kapı gibi yerler açıldığında alarm paneli sinyal gönderecektir. Manyetik kontaklar iki parçadan oluşur 1 adet parçası ana parça diyebiliriz panel ile bağlantı sağlar diğer parçası ise tetikleyicidir. Gömme tipi manyetik kontak ve endüstriyel tip manyetik kontaklar da bulunmaktadır. Manyetik kontaklarından kablolu ve kablosuz olarak bulunabilir

Darbe Detektörü nedir?

Darbe dedektörü herhangi bir darbe alabilecek eşya içerisine veya cam gibi yüzeyine uygulanabilir hassasiyeti ile en küçük darbe hareketlerini bile hissederek alarm paneline sinyal gönderir daha çok kasaların içine monte edilir. Oda içerisinde hareket dedektörü manyetik kontak veya başka bir alarm malzemelisi ile birlikte kullanılabilir. Darbe dedektörüleri darbe olmadan tek başına harekete duyarlı değildir.

Cam kırılma dedektörü Cam kapı ve pencereden mekâna girilmesi durumlarında camın kırılma sesini algılar ve alarm paneline sinyal gönderir can kırılma sesini ses galaları ile algılar kablolu veya kablosuz olarak kullanılabilir birçok pencereden oluşan bölmeler veya yerler evler vitrin gibi mağaza önünde manyetik kontak ile beraber kullanıldığında gerçekten güzel sonuçlar alınabilir.

Duman Dedektörü nedir?

Duman dedektörleri ortamdaki dumanı algılayarak alarm paneline sinyal gönderen dedektör tipidir. Daha çok yangın alarm ihbar sistemlerinde kullanılır. Duman dedektörleri birçok markada alarmın kurulu olmasına ihtiyaç duymaz eğer alarm kurulu olmadan da duman çıkarsa sensörler bunu algılar ve panele sinyal göndererek sizi bilgilendirir böyle bir durumda yangının önüne geçer.

Su Baskın sensörü nedir?

Su baskın dedektörleri banyo gibi yerlerede kullanılabilir su seviyesinin 5 cm yükseğine bırakılmalıdır herhangi bir taşma sırasında su baskın dedektörleri suyun yükseldiğini fark eder ve panele sinyal göndererek sizi bilgilendirir su baskın dedektörlerinin de kablolu veya kablosuz modelleri de mevcuttur.

Gaz Dedektörü nedir?

Gaz dedektörleri gazları erken algılayan bağımsız bir cihazdır. İç ortamda ki gaz sızıntısını ölçmek için tasarlanmıştır, gaz seviyesi önceden belirlenmiş belli bir eşik değerinin üzerine çıktığında gaz kaçak dedektörü ışıklı ve sesli uyarı verir gaz yoğunluğu bu eşik değerinin altında ise gaz dedektörü normal çalışmaya başlar gaz dedektörleri ölüme patlamaya ve zehirlenmenin önüne geçebilir.

Panik Butonu nedir?

Panik butonu kullanıcısının tehdit, soygun, hırsızlık ve sağlık gibi durumlarda çalıştırdığı alarm haber almaz merkezine haber verdiği bir güvenlik önlemidir. Panik butonu güvenlik şirketlerinin sunduğu alarm sistemi çözümlerinde şifre veya kontrol paneli üzerinde yer alabilir ve aynı zamanda küçük bir buton şeklinde de olabilir. Panik butonu bir tehdit sırasında butona basarak alarm haber alma merkezine iletir orada bulunan görevliler hemen bulunduğunuz yere polis ve sağlık ekibi gönderir.

Siren nedir?

Alarm Durumlarında Yüksek ses çıkartarak ortamda ki ve çevrenizdeki herkese uyarı veren ünitedir. Harici ve dahili olmak üzere 2 çeşidi vardır harici siren mekânın dışarında bulunacak şekilde monte edilir. Aynı zamanda hırsızlar ve yabancı kişiler tarafından görülmesini sağlar ve kışkırtıcı olabilir dış mekânda ki sirenin kablosuz kesilse bile aküsü devreye girer ve sesli olarak çalmaya başlar eğer istenirse haber alma merkezine veya polise bilgi verilebilir.

GPRS Modülü Nedir?

Gprs modülü alarm sisteminin harici bir parçasıdır eğer kullanıcılarımızın bulunduğu bölgede telefon hattı yoksa veya evlerine telefon hattı bağlı değilse gprs modülü sayesinde istenilen operatörden sim kartı alınarak gprs modülünün içerisine takılır bu sayede ortama telefon hattı gelmiyorsa bile gprs modülü sayesinde alarm paneli gprs bağlanır ve sim kart ile haberleşme sağlanır gprs ne işe yarar soruna en iyi cevap sizi bilgilendirmek olur gprs bağlanan panel dilerseniz alarm çaldığın da sizi arar veya sizi aramasını istemiyorsanız haber alma merkezine de bağlana bilir alarm haber alma merkezine bağladığınız vakit alarm durumunda haber alma merkezine uyarı düşer ve hemen size haber verilir.

Işın Bariyeri nedir?

Işın bariyerleri 2 adet cihazın birbirine bakması ve ortasından bir cisim geçtiği vakit panele tetik atarak sireni çalıştırmaya başlayan cihazdır. Işın bariyerleri pencerelerin önlerine veya bahçe duvarlarının üstlerine konularak dışarıdan gelen kişinin bariyerlerden birinin önüne geçmesi sonucunda derhal siren çalışmaya başlayacaktır pencere önleri için bariyerler ise balkon kapılarına karşılıklı konularak eğer kapıdan habersiz birisi geçmeye kalkıp odaya geçmeye kalkarsa siren aniden devreye girecektir.

Ev Alarm Sisteminde Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alarm Sistemi kurulumu yaptıracaksanız doğru malzeme çok önemlidir eğer kötü mal alırsanız bir çok arıza ile karşılaşabilirsiniz ve bunun şakası olmayacaktır hırsız girebilir ve alarm sisteminiz çalışmayabilir. Bunun için şu an da birçok bankanın da kullandığı Paradox veya DSC marka alarm malzemelerini tercih etmelisiniz.

Alarm Sistemini aldınız kurulumunu yapacaksınız öncelikle kör nokta kalmayacak şekilde dedektör yerleştirilmesi yapılmalıdır eğer sisteminizde manyetik kontak var ise ona göre planlama yapılarak ve doğru yerlere manyetik kontak ve pır dedektörler konulmalıdır eğer isterseniz kablolu veya isterseniz kablosuz alarm sistemleri ile Dedektörlerinize kablo veya kablo çekilmesi sizin inisiyatifinizde kalıyor. Alarm panelinin göz önünde olmadan korunaklı bir bölgede olmalıdır eğer istenirse kablosuz dedektör alıcıları ile evin her bölgesine kablo çekmeden dedektör konulabilir.

Alarm panelini ve dedektörlerinizi yerleştirdiniz evinizin veya dukanızın dışarıdan en rahat nereden gözükecekse siren yerleştirilmelidir sirenin önemi alarm ötmeye başladığında siren devreye girerek yüksek bir ses çıkartarak çaydıracaktır fakat siren aynı zamanda dışarıdan gelecek hırsız vb kişileri caydıracaktır. Kapınızın veya nereden giriş yapıyorsanız oraya keypad koyabilir içeri girdiğiniz vakit keypad ile tuşlayarak alarmı devre dışı veya aktif yapabilirsiniz veya keypad yerinde kumanda modülü ile kumanda ile daha kapıyı açmadan da alarmı devre dışı bırakabilir veya devreye alabilirsiniz.

Eğer isterseniz alarm haber alma merkezine de bağlayarak alarmınız çaldığı vakit eviniz veya işyerinize polis itfaiye veya ambulans yönlendirir veya sizi arayarak doğrular sizin verdiğiniz bilgilere göre hareket edilebilir alarmın çaldığından kaçta kurulum yapılmış hangi dedektör bozulmuş nerde hareket olmuş gibi birçok sorunun cevabını alarm haber alma merkezinden öğrenebilirsiniz.

Alarm sisteminin yararlarından biri ise eğer bir işletme sahibi iseniz personellerinize ayrı şifre verilerek sabah hangi personel dükkânı açmış veya kaçta açmış çıkarken kim çıkmış kaç da kapatmış gibi sorulara haber alma merkezi ile cevap alabilirsiniz.

Hırsız alarm sistemleri, yapıları ve yapıların çevresini hırsızlara ve diğer davetsiz misafirlere karşı korumak için tasarlanmış olan elektronik güvenlik sistemleridir.

Hırsız Alarm Sistemi Nasıl Olmalıdır?

İyi bir hırsız alarm sistemi; korunmak istenen yapıyı ve çevresini korumalı, olağan dışı bir durum tespit ettiğinde alarm vererek sizi ve çevrenizi uyarmalı, eğer uzaktaysanız arama yaparak size bildirimde bulunmalı ve polis çağırmalıdır ve sistemin kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca kurulan hırsız alarm sistemi, iyi bir alarm izleme merkezine bağlanmalıdır.

İyi bir hırsız alarm sistemi çağın gerektirdiği şekilde uzaktan; izlenebilmeli ve yönetilebilmelidir. Bu sayede dünyanın neresinde olursanız olun sistemi etkinleştirebilir ya da devreden çıkartabilirsiniz.

Kablolu olarak kurulan hırsız alarm sisteminin sorunsuz çalışabilmesi için yapısal kablolama bir hayli önemlidir. Sorunlu bir altyapı sorunlu bir sistem demektir. Kablosuz olarak kurulacak hırsız alarm sistemlerinde ise; cihazların dahili batarya ömrü ve sinyal kalitesi göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanı sıra; doğru ve bilinçli kullanım da iyi bir güvenlik sisteminin olmazsa olmazıdır.

Kurulum yapan firmalar kullanıcılara hırsız alarm sistemlerinin nasıl çalıştığına dair eğitim vermelidir. Eksik ya da yanlış bilgi sonucunda sistem çalışması gereken yerde devre dışı kalabilir ya da yanlış alarm verebilir. Yanlış alarmlarsonucunda çıkacak gürültü çevremizi rahatsız edeceği gibi, kolluk kuvvetlerini de yok yere yormamıza neden olabilir.

Profesyonel bir şekilde izlenen bir hırsız alarm sisteminiz varsa, yapı çevresine koyacağınız uyarı ve işaretler hırsızları caydırma konusunda çok etkili olacaktır.

Hırsız Alarm Sistemi Bileşenleri

Hırsız alarm sistem ekipmanları, kurulum yapılacak olan yerin yapısına göre; ev, ofis, banka, okul vb. şekillenmektedir. Hırsız alarm sistemlerine; duman dedektörü, gaz dedektörü, ısı dedektörü gibi yangın alarm ya da tıbbi acil durum cihazları da dahil edilebilir.

Hırsız alarm sistemi bileşenleri; kontrol paneli, tuş takımı, harici siren, dahili siren, pır dedektörü (pasif InfraRed), manyetik kontak, panik butonu, darbe dedektörü, su baskın dedektörü, cam kırılma dedektörü, GSM/GPRS modülü ve uzaktan kumandadır.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, yapıları gereği hırsız alarm sisteminin beynidir. Kontrol paneli, hırsız alarm sistemini devreye alan ya da devreden çıkartan, sisteme bağlı her cihaz ile iletişim kuran ve bir ihbar durumunda alarm izleme merkezi, polis vb. aramaları gerçekleştiren cihazlardır. Kontrol paneli, elektrik kesintilerine ya da kablo kopmalarına karşı önlem olarak içine yerleştirilmiş olan akü sayesinde uzun süre daha çalışabilir.

Tuş Takımı

Kontrol panellerine bağlı olarak çalışan, şifre girmeye yarayan cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde alarmı aktif ya da pasifkonuma alabilirsiniz.

Harici Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Harici sirenleryapının dışarısına monte edilir.

Dahili Siren

Alarm durumunda yüksek ses ve ışık ile çevreyi uyaran cihazlardır. Sirenlerin caydırıcı özelliği vardır. Dahili sirenleryapının içerisine monte edilir.

PIR Dedektör (Hareket Sensörü)

Pır dedektörler, hırsız alarm sistemi devrede olduğu süre boyunca yaymış olduğu InfraRed ışınlar sayesinde belirli bir alanı korumaktadırlar. Pır dedektörler hareket algıladıkları zaman devreye girerler.

Manyetik Kontak

Manyetik kontak, kapı ve pencerelere monte edilirler. Manyetik kontak, birbirine bitişik monte edilmiş iki parçadan oluşur. Cihazın bir kısmı kapıya ya da pencereye, diğeri de kapı çerçevesine ya da pencere eşiğine monte edilir. Bir kapı ya da pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi oluşturur. Manyetik kontak, kapı ya da pencerenin açılması halinde devreye girer.

Panik Butonu

Panik butonu, kişinin hırsızlık durumunu algılaması ya da acil durumlarda sağlık ekiplerine haber verme gibi ihtiyaçlar için kullanılır. Buton ve çekme tip panik butonları mevcuttur. Evlerde daha çok hasta ve yaşlıların alarm panelinde erişemeyeceğinden dolayı kolayca izleme merkezine sinyal gönderebilmeleri için kullanılır. İş yerlerinde, kuyumcu gibi değerli eşyalar satan veya eczane gibi geç saatlerde nöbetçi olan işletmeler için soygun esnasında hızlıca alarm merkezine sinyal göndermek için panik butonları kullanılır.

Darbe Sensörü

Darbe sensörü, adından da anlaşılacağı üzere darbe ve sarsıntılara karşı duyarlı olan cihazlardır. Darbe sensörü, kapının zorlanması vb. gibi durumlarda devreye girer.

Su Baskın Dedektörü

Su baskın dedektörü, adından da anlaşılacağı üzere su baskınlarına karşı korunmak için kullanılırlar. Su baskın dedektörü, üzerindeki elektrotlara suyun teması halinde devreye girer.

Cam Kırılma Dedektörü (Glass Break)

Cam kırma dedektörleri, camın kırıldığı anda çıkan sesi algılayarak ihbar veren cihazlardır. Cam kırılma dedektörünün yanlış alarm vermesini önlemek için hassasiyet ayarı yapılabilmelidir.

GSM/GPRS Modülü

GSM/GPRS modülü; kişi, alarm izleme merkezi, emniyet vb. dış aramaları gerçekleştirebilmek amacıyla iletişimi sağlayan cihazlardır. GPR/GSM modülü, kablolu telefon hattının olmadığı yerlerde kullanılır.

Uzaktan Kumanda

Uzaktan kumanda, hırsız alarm sistemini panele ya da tuş takımına değmeden, uzaktan devreye almaya ya da devre dışı bırakmaya yarayan cihazdır. Uzaktan kumanda ayrıca panik butonu olarak da kullanılabilir.

Genel olarak kullanılan Hırsız Alarmı markaları şöyle sıralanabilir:

Bosch Hırsız Alarm Sistemleri
Paradox Hırsız Alarm Sistemleri
Desi Hırsız Alarm Sistemleri
Xiaomi Hırsız Alarm Sistemleri
Neutron Hırsız Alarm Sistemleri
Golden Hırsız Alarm Sistemleri
Fibaro Hırsız Alarm Sistemleri
Opax Hırsız Alarm Sistemleri
XenonSmart Hırsız Alarm Sistemleri
Kerui Hırsız Alarm Sistemleri
Yale Hırsız Alarm Sistemleri
DSC Hırsız Alarm Sistemleri
Kodak Hırsız Alarm Sistemleri
Biges Hırsız Alarm Sistemleri
Bullwark Hırsız Alarm Sistemleri
Elgato Hırsız Alarm Sistemleri
Impetus Hırsız Alarm Sistemleri
Juststart Hırsız Alarm Sistemleri
Kidde Hırsız Alarm Sistemleri
Kinbar Hırsız Alarm Sistemleri
Pool Guard Hırsız Alarm Sistemleri
Skylink Hırsız Alarm Sistemleri
Unique Hırsız Alarm Sistemleri
Wisetech Hırsız Alarm Sistemleri
Impetus Hırsız Alarm Sistemleri

Hırsız Alarm Sistemi firmaları genel olarak yukarıda belirtilen Hırsız Alarmı markalarını kullanmaktadır. Çözüm ortağımız tedarikçi firmalardan temin edilen size en uygun hırsız alarmı marka ve modeliyle sizlere titizlikle Hırsız Alarm sistemi montaj, kurulum ve devreye alma hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir